Sekcja brydża sportowego

Sekcja brydża sportowego

Drużyna Bona Fide Świebodzice

Drużyna rozpoczęła rozgrywki ligowe sezonu 2013-2014. Po pierwszym zjeździe (5 meczy) zajmuje 7 miejsce w rozgrywkach I ligi północnej.

Liga-1zjazd

Tabela rozgrywek I Ligi brydża sportowego – Grupa Północna

Zjazdy ligowe podczas których rozgrywa się pięć meczy odbywają się, w przypadku I Ligi Północnej, w Skorzęcinie w Wielkopolsce.
W trakcie sezonu odbywa się 5 zjazdów podstawowych (ostatni w lutym), po których następuje podział na grupy wg miejsc 1-6, 7-12 i 13-16. W grupach gra się każdy z każdym, a potem następuje faza play-off. W skład drużyny wchodzą zawodnicy z terenu byłego województwa wałbrzyskiego (Świdnica, Wałbrzych, Głuszyca, Nowa Ruda, Dzierżoniów). Obecnie drużyna liczy ośmiu zawodników w różnym wieku i doświadczeniu. Część zawodników ma w swoim dorobku występy w ekstraklasie w nieistniejącej już drużynie Chełmca Wałbrzych.

Drużyny dolnośląskie w rozgrywkach brydżowych:

Ekstraklasa:
RUCH SA AZS PWR I Wrocław
COMFORTSA-AZS PWR IV Wrocław

I liga:
BONA FIDE Świebodzice
KS AZS PWR II Wrocław

II liga:
BKB Bolesławiec
ERBUD AZS PWR IX Wrocław
KS Konfeks I Legnica
KS Turbo ARAJ FLY BACK Wrocław
RAG AZS PWR VII Wrocław

W niższych ligach, jeśli chodzi o najbliższe sąsiedztwo, występują jeszcze zespoły Kudowy, Wałbrzycha i Kamiennej Góry.

Turnieje par

Oprócz rozgrywek ligowych, w których gra jednocześnie 4 zawodników drużyny, rozgrywanych jest wiele turniejów par (oceniany jest wynik pary zawodników), w których uczestniczą zawodnicy Bona Fide. Najważniejszymi turniejami par są Mistrzostwa Polski oraz cykl kilkunastu turniejów Grand Prix, które rozgrywane są w różnych miastach. Najbliższe tego typu turnieje rozgrywane są co roku w Bolesławcu i Wrocławiu. Startuje w nich większość najlepszych polskich graczy. Średnia ilość zawodników w tych turniejach wynosi około 400, największe gromadzą nawet ponad 600. Turnieje te są otwarte dla wszystkich, startują w nich zarówno uznani mistrzowie jak też gracze początkujący. Generalnie w brydża sportowego nie ma żadnych ograniczeń co do uczestnictwa – grają starzy i młodzi, kobiety i mężczyźni, umysły ścisłe i humaniści. Poniżej kilka zdjęć z turniejów cyklu Grand Prix we Wrocławiu, Bolesławcu, Sławie Śląskiej i Sopocie.

Brydż w internecie

Przekaz na żywo z turnieju GP we WrocławiuW brydża można grać także nie wychodząc z domu. Istnieje portal Bridge Base Online, w którym każdy może brać udział w turniejach brydżowych organizowanych na całym świecie. Portal ten umożliwia też transmisję na żywo z wielu zawodów brydżowych rozgrywanych na całym świecie. Poniżej zdjęcie przedstawia operatorów prowadzących relację z turnieju Grand Prix we Wrocławiu.

Jak się rozgrywa mecz brydżowy

Mecz brydżowy składa się z dwóch połówek w których gra się po 12 rozdań. Rozdania są wcześniej losowane komputerowo przez sędziów, a specjalna maszyna, sterowana komputerem rozdaje błyskawicznie 12 wylosowanych rozdań do brydżowych pudełek, które posiadają 4 przegródki na karty dla każdego z czterech graczy.

W każdej połówce występuje czterech zawodników jednej drużyny i czterech zawodników drugiej drużyny.
W pokoju „otwartym” (tam mogą być kibice) na linii N-S siada przy stole dwóch zawodników drużyny A, a na linii E-W dwóch zawodników drużyny B. W pokoju „zamkniętym” odwrotnie – zawodnicy drużyny A siadają na linii E-W, zawodnicy drużyny B na linii N-S. W obu pokojach rozgrywa się jednocześnie te same 12 rozdań. Te karty, którymi grają w pokoju „otwartym” zawodnicy drużyny A, w pokoju „zamkniętym” mają zawodnicy B. Dzięki temu w meczu brydżowym wynik nie zależy od tego czy komuś przyszła karta (bo obie drużyny mają te same karty) tylko od umiejętności zawodników. Po rozegraniu obu połówek porównuje się wyniki i ustala wynik meczu.