Warsztaty Zabawy Dźwiękiem

Warsztaty Zabawy Dźwiękiem

Warsztaty wokalne „Zabawy dźwiękiem”

Warsztaty wokalne dla dzieci i młodzieży pn. „Zabawy dźwiękiem” odbyły się w dniach od 24.09. do 07.10.2010 r. Podsumowujący je koncert „Jesienny pan”, podczas którego młodzi artyści zaprezentowali swoje umiejętności, mogliśmy podziwiać w trakcie uroczystych obchodów 60-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach.

Zabawy dzwiekiem 1

Intensywne pięciodniowe warsztaty prowadził pan Dariusz Jaros – muzyk, pianista, kompozytor i aranżer. Jego autorskie piosenki do własnych tekstów oraz tekstów Tadeusza Szarwaryna znajdują się na płytach dla dzieci i młodzieży „Młodzi Artyści Śpiewają” wydanych w 2008, 2009 i 2010 roku. Muzyk współpracował także przy nagraniu płyty Dagmary Korony pt. „Dzień dobry” (płyta ukazała się w 2008 r.). Pan Dariusz współpracował między innymi z Piotrem Rubikiem (Festiwal „Tańczące Eurydyki”), Jerzym Satanowskim (spektakl „A wszystko to Ty” piosenki Marka Grechuty), Krzysztofem Kiliańskim, Aleksandrem Mrożkiem (płyta „ Lepiej niż wczoraj” ukazała się w 2009 roku), Grażyną Łobaszewską i Lorą Szafran przy realizacji Festiwalu Piosenki „Rozdźwięki” w Świdnicy. W 2008 roku wielkim sukcesem cieszył się spektakl w reżyserii Juliusza Chrząstowskiego „Sztuka, ach sztuka…” z autorską muzyką Dariusza Jarosa w wykonaniu orkiestry pod jego kierownictwem. Pan Dariusz pracował nad emisją głosu młodych wykonawców, melodią, interpretacją wokalną i sceniczną, intonacją i ruchem scenicznym.

Zabawy dzwiekiem2

Dużą popularnością cieszyły się również zajęcia prowadzone przez młodego wokalistę, studenta Wydziału Kompozycji, Interpretacji, Edukacji I Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach – pana Mateusza Gancarczyka, który odpowiedzialny był za rozśpiewywanie poszczególnych grup, naukę pracy z mikrofonem i sesje nagraniowe w przenośnym studiu nagrań. Pan Mateusz w pracy z młodzieżą wykorzystywał również własne doświadczenia sceniczne, gdyż jako utalentowany wokalista jest laureatem wielu, zarówno ogólnopolskich, jak i europejskich konkursów piosenki. Zajęcia w „małym studio nagrań” pozwoliły uczestnikom warsztatów śpiewać do różnego rodzaju mikrofonów studyjnych oraz pracować przy rejestracji partii wokalnych z użyciem profesjonalnego sprzętu nagraniowego. Młodzież odsłuchiwała i bezpośrednio omawiała wykonania poszczególnych części utworów, co w przyszłości pozwoli im podnieść poziom własnej świadomości dźwiękowej. W wyniku studyjnych zmagań powstała pamiątkowa płyta „Jesienny Pan”, którą otrzymał każdy uczestnik warsztatów.

Zabawy dzwiekiem3

Projekt dofinansowano z gminnej dotacji na realizację zadań publicznych z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji.